+387 (0) 65-924-924

suprs@suprs.org

Pratite nas:

EVROPSKI PARLAMENT PODRŽAO PROMJENE PROPISA PO PITANJU OZNAČAVANJA PORJEKLA MEDA

Početna EVROPSKI PARLAMENT PODRŽAO PROMJENE PROPISA PO PITANJU OZNAČAVANJA PORJEKLA MEDA

EVROPSKI PARLAMENT PODRŽAO PROMJENE PROPISA PO PITANJU OZNAČAVANJA PORJEKLA MEDA

European_Parliament_logo.svg.png | Savez udruženja pčelara Republike Srpske
Izmjena Direktive o medu

Poslanici Evropskog parlamenta su pozitivno reagovali na prijedloge Evropske komisije za veću transparentnost označavanja porjekla mješavina meda, što je inicirala Slovenija, a podržali mnogi pčelarski savezi Evrope, kao i Savez udruženja pčelara Republike Srpske. Izvorna ideja da se pokrene ovakva inicijativa došla je od predsednika Pčelarskog saveza Slovenije Boštjana Noča, čoveka za koga ne postoji ”nemoguće”, te je i ovu ideju istjerao do kraja, kao i mnoge prethodne. Hvala ti Boštjan, na svemu što si učinio za pčelarstvo Evrope i svijeta, ovaj tvoj poslednji poduhvat promijeniće pčelarsku sliku tržišta meda u Evropi, a brzo će nove propise preuzeti i BiH i već je dogovoreno da se inicijativa pošalje prema Agenciji za sigurnost hrane.

Potrošači će sada moći da donose jasne odluke o kupovini poljoprivrednih proizvoda i prehrambenih proizvoda poput meda, voćnih sokova, džemova i želea, uvjereni su evropski poslanici u Strazburu.

Zvanično, Slovenija je bila inicijator revizije direktive o medu u dijelu koji se odnosi na označavanje porijekla mednih mješavina. Radi se o uvođenju obaveze pružanja kompletne informacije potrošačima, vezano za zemlje porjekla meda, a suštinski i cijenu meda.

Poslanici Evropskog parlamenta (EP) su se usaglasili da se ide u izmjenu direktiva Vijeća 2001/110/EZ o medu, 2001/112/EZ o voćnim sokovima i određenim sličnim proizvodima namijenjenim prehrani ljudi, 2001/113/EZ o voćnim džemovima, želeima i marmeladama te zaslađenom kesten pireu namijenjenim prehrani ljudi i 2001/114/EZ o određenim vrstama ugušćenog mlijeka i mlijeka u prahu za prehranu ljudi, što će značiti da na etiketi mora biti naznačena zemlja u kojoj je med proizveden. Na etiketi voćnih sokova, džemova, želea, džemova i kesten pirea, na prednjoj etiketi mora biti naznačena i zemlja porekla korišćenog voća.

Ako med ili voće dolaze iz više zemalja, poslanici EP žele da zemlje porekla budu navedene na etiketi u opadajućem redoslijedu prema udjelu koji predstavljaju u finalnom proizvodu.

Takođe, poslanici traže da se uspostavi kvalitetan sistem sljedljivosti kako bi se ograničile prevarne radnje u proizvodnji gore navedene hrane.

Očekuje se formiranje referentne laboratorije za med, koja bi lakše otkrivala lažne medove.

Parlament je podržao polazne tačke za zakonodavne promjene sa 522 glasa za, 13 protiv i 65 uzdržanih. Savjet EU će sada dati mišljenje o predlogu Evropske komisije, nakon čega će početi pregovori dve institucije.

Sada je definitivno izvesno da je predlog podržan sa svih nivoa, te da ćemo uskoro imati izmenjene propise o medu.

Pčelari vjerovatno nisu ni svjesni šta sve ovo znači za budući razvoj evropskog pčelarstva, ali već za godinu dvije nakon stupanja na snagu novih propisa, nećemo ga moći prepoznati, imaćemo kvalitetniji med na tržištu, sređeno tržište i više tržišnog prostora za pravi med pravih pčelara, što će na kraju uticati i na stvaranje realnih cijena meda.